Kolejny już raz nasza szkoła otrzymała Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi. Tym razem przyznano nam certyfikat na 3 lata. Nie znaczy to, że przez kolejne lata zaprzestaniemy naszej działalności ekologicznej. Nadal będziemy wspierać schronisko dla zwierząt, zbierać kasztany dla dzików, segregować odpady, oszczędzać prąd, dbać o środowisko, itp. Mamy już w głowach nowe pomysły na realizację zamierzeń związanych z propagowaniem idei zdrowego i czystego środowiska. A, więc do dzieła!

Zbliża się zima, więc niektóre, dzikie zwierzęta mogą mieć problem ze znalezieniem pokarmu, kiedy spadnie śnieg. Nadleśnictwo Elbląg organizuje co roku akcję zbierania kasztanów dla dzików. A wszystko po to, aby w okresie zimowym wsypywać je do specjalnych paśników dla tych właśnie zwierząt. Nasza szkoła czynnie włączyła się do zbiórki i oto efekty widoczne na zdjęciach. Zebrane kasztany już trafiły do nadleśnictwa i mamy nadzieję, że będą przysmakiem dla dzików w zimie.

Pomoc dla schroniska dla zwierząt to akcja, która rozszerza coraz szersze kręgi w naszej szkole. Uczniowie przynoszą pokarm dla psów i kotów, koce, poduszki, a także zbierają pieniądze, za które następnie kupowana jest karma. Pierwsza partia zebranych produktów i rzeczy już została dostarczona do schroniska.

Wszyscy wiemy, jakie znaczenie dla środowiska mają rośliny. Są one również cennym źródłem witamin w procesie odżywiania. Klasy czwarte prowadziły obserwację wzrostu fasolki, aby dowiedzieć się jakie warunki przyczyniają się do jej szybkiego wzrostu i jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga. Równocześnie ze wzrostem fasolki mogli obserwować także wzrost rzeżuchy. Dowiedzieli się, że jest ona bogata w wartości odżywcze i może być wykorzystana do kanapek.

Na zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu uczniowie klas IV – tych jeszcze raz przypomnieli nam o Dniu bez Samochodu. Wykonali plakaty o tematyce związanej z ekologicznymi środkami transportu. Pracowali w grupach cztero- lub pięcioosobowych. Wykazali się przy tym kreatywnością, pomysłowością i aktywnością oraz dokładnością i precyzją. Współpraca w zespole umocniła więzi klasowe i sprawiła wiele radości dzieciom

Sprzątanie Świata w „czternastce”
Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu, jak co roku, aktywnie włączyła się w kampanię „Sprzątanie świata – Polska 2015".  Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. 18 września uczniowie „czternastki” wraz z nauczycielami, zaopatrzeni w rękawice i worki wyruszyli w teren, aby zbierać śmieci. Przed wyjściem zostali poinstruowani, aby nie dotykać przedmiotów ostrych i niebezpiecznych oraz dokonać selekcji odpadów, które należy wyrzucać do specjalnych pojemników przeznaczonych na plastik, szkło i papier. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zachęcaliśmy wszystkich również do  chodzenia pieszo, jazdy rowerem lub też korzystania ze zbiorowej komunikacji miejskiej. W tym roku patrol rowerowy, w którego skład wchodzili przedstawiciele klas IV – VI, wyruszył na akcję zwiadowczą w poszukiwaniu miejsc ekologicznie zaniedbanych. Swoje obserwacje uczniowie notowali i wkrótce, na ich podstawie,  zostanie opracowany plan ratunkowy dla miejsc zagrożonych ekologicznie. Zorganizowana akcja miała wydźwięk społeczny. Mieszkańcy osiedla żywo reagowali, kiedy widzieli uczniów sprzątających teren. Miłe gesty w postaci uśmiechów, słowa podziękowania i zachęty skierowane były w stronę dzieci. Ten dzień zapadnie w pamięci nas wszystkich. Takie chwile jak ta, uświadomiły nam, że razem można wiele zrobić.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpoczyna się 16 września i trwa do 22 września. Jest to ekologiczna kampania mająca na celu promowanie i propagowanie innych form transportu niż jazda samochodem. Ma ona zachęcić ludzi do przerzucenia się na inne środki transportu – chodzenie pieszo, jazda rowerem lub też korzystanie ze zbiorowej komunikacji miejskiej. Dodatkowo w Europie w ostatni dzień tego tygodnia (22 września) obchodzimy zakończenie cyklu, czyli Europejski Dzień Bez Samochodu. „Sprzątanie świata – Polska" natomiast jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Nasza szkoła co roku włącza się czynnie w oba te projekty. Uczniowie wraz z nauczycielami wyruszają, zaopatrzeni w worki i rękawice, aby sprzątać tereny przylegające do szkoły. W tym roku patrol rowerowy, w którego skład wchodzić będą przedstawiciele klas IV – VI wyruszy na akcję zwiadowczą w poszukiwaniu miejsc ekologicznie zaniedbanych. Swoje obserwacje uczniowie zanotują i przekażą odpowiednim służbom miejskim.