Pierwszaki na urodzinach Kopciuszka…
 
     31 marca 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I a. Zanim nastąpiła ta niezwykła chwila pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie pt. „Urodziny Kopciuszka”. Poprzez zabawną interpretację i bajkową inscenizację, dzieci zostały wprowadzone w świat książek. Dowiedziały się jak rozpoznać, że książka pochodzi ze zbiorów biblioteki  szkolnej, co to jest karta czytelnika i jak wygląda, w którym miejscu, w naszej bibliotece, znajdują się lektury dla klasy pierwszej oraz ile książek i na jak długo mogą wypożyczyć. Po krótkiej prezentacji „próśb książek” i rozmowie na temat ich poszanowania, przyszedł czas na pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali pasowani „Księgą bajek i baśni” na czytelników biblioteki szkolnej. „Świeżo upieczeni czytelnicy” wypożyczyli tego dnia swoją pierwszą książkę. W wyborze tej najciekawszej  pierwszoklasistom pomagały dziewczynki należące do Koła Miłośników Książki: Maria Młodzińska, Julia Grabowska i Aleksandra Kościńska z kl. VI c oraz Aleksandra Siemiona z kl. VI b.  Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki. Mamy nadzieję, że czytanie książek stanie się modą i stylem spędzania wolnego czasu, zarówno w trakcie edukacji szkolnej, jak i w dorosłym życiu.
 
 
Umiem pięknie czytać… legendy elbląskie
 
     We wtorek, 24 marca, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas drugich pod hasłem „Umiem pięknie czytać”.  Celem konkursu była popularyzacja legend związanych z najbliższą okolicą, pogłębianie więzi ze swoim środowiskiem, regionem, zachęcanie uczniów do czytania książek, a także dostrzeganie piękna ojczystego języka. Z każdej klasy nauczyciele (na podstawie konkursów klasowych) wyznaczyli po 3-4 uczniów. Uczestnicy (14 osób) zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze głośno czytając elbląskie legendy: „O zatopionej świątyni”, „Napad krzyżacki”, „O męstwie elblążanek”, „Czarnoksiężnik Kilian”, „O rycerzu w srebrnej zbroi”. Komisja, w skład której weszły organizatorki konkursu- B. Tuzimek i B. Mazurowska, oceniała technikę czytania drugoklasistów i interpretację tekstu. Po podliczeniu punktacji okazało się, że zwycięzcą czytelniczych zmagań został Antoni Laskowski z kl. II b, drugie miejsce zajął uczeń kl. II c Fabian Monkiewicz, natomiast na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Miłosz Litwin z kl. II a oraz Bartosz Rokoszny z kl. II c. Laureaci otrzymali dyplomy   i drobne upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok tych, którzy chcieliby poczytać razem z nami.
 
Konkurs plastyczny„Zielony skrzat- Leprechaun” został rozstrzygnięty!
 
16 marca odbyło się  rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Zielony skrzat- Leprechaun”, który był elementem projektu „St. Patrick’s Day”.  Spośród 66 prac jury wybrało najciekawsze, biorąc pod uwagę: pomysłowość, staranność i ogólny wyraz artystyczny. Rysunki zostały ocenione w dwóch kategoriach.
 Kategoria kl. I-III:
I miejsce- Bartosz Rokoszny- kl. II c,
II miejsce- Anna Paczkowska- kl. II a,
III miejsce- Klaudia Nadolska- kl. II a.
 
Wyróżnienia:
Miłosz Litwin- kl. II a,
Jakub Smyk- kl. II a,
Julia Chochel- kl. II a.
 
Kategoria kl. IV-VI:
I miejsce- Marcel Wielgosz- kl. V a,
II miejsce- Małgorzata Paczkowska- kl. VI c,
III miejsce- Kacper Kwiatkowski- kl. VI a.
 
Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Gratulujemy talentów oraz pomysłowości!
 
Baśniowy „Czwartek z czternastką”
 
23 lutego odbyły się zajęcia czytelnicze z cyklu „Czwartki w czternastce” przygotowane przez polonistkę Beatę Tuzimek, nauczycielkę bibliotekarkę Beatę Mazurowską oraz członków Koła Miłośników Książki. Motywem przewodnim spotkania był zaczarowany świat baśni. Najmłodsi uczestnicy zajęć otrzymali tajemniczy list od Bajkowej Wróżki. Okazało się, że zły czarodziej Kadabra rzucił klątwę na Krainę Baśni i  wszystko się pomieszało, a bajkowe postacie nie mogły wrócić do swoich bajek. W tej sytuacji mogli pomóc tylko uczestnicy czwartkowych zajęć, którzy wykonując wszystkie zadania czarodzieja Kadabry przywrócili porządek w baśniowej krainie…
 
 
Booktalking, czyli opowieść o książce
 
13 lutego uczniowie klasy VI c propagowali czytelnictwo metodą booktalking,  która polega na prezentacji książki w taki sposób, aby nie ujawniać wszystkich informacji o książce, lecz wzbudzić zainteresowanie i chęć sięgnięcia po nią. Szóstoklasiści z zapałem opowiadali o swoich ukochanych bohaterach i książkach oraz wspaniale przedstawiali najciekawsze przygody książkowych postaci, zachęcając swoich  kolegów i koleżanki do przeczytania konkretnej lektury. 
 
 
 
W świecie lektury „Akademia pana Kleksa”
 
11 stycznia miał miejsce szkolny konkurs czytelniczy ze znajomości lektury „Akademia pana Kleksa”. Wzięło w nim udział 10 uczestników z klas czwartych, którzy wykazali się rozległą wiedzą dotyczącą treści lektury. Nagrodzeni w konkursie uczniowie to:
Martyna Bułak z kl. IV a- I miejsce,
Paweł Kozik z kl. IV b- II miejsce,
Jakub Sielski z kl. IV b- III miejsce.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych ciekawych przygód w świecie lektur szkolnych, a za udział w konkursie dziękujemy również następującym czwartoklasistom: Aleksandrze Gawendzie z kl. IV a, Franciszkowi Lubkowskiemu z kl. IV b, Natalii Litwin z kl. IV a, Zuzannie Łukaszewskiej z kl. IV b, Maksowi Tyburcy z kl. IV b, Jakubowi Chmielewskiemu z kl. IV a oraz Pawłowi Janiszewskiemu z kl. IV a.
 
Czytanie na fioletowym dywanie, czyli starsi czytają młodszym

W bibliotece szkolnej już drugi rok prowadzona jest akcja „Czytanie na fioletowym dywanie”, w ramach której,  podczas wybranych przerw, uczennice należące do Koła Miłośników Książki czytają krótkie bajki, opowiadania oraz wiersze młodszym koleżankom i kolegom. Często sięgają również po książeczki w wersji anglojęzycznej zgromadzone w „English Zone”. W ten sposób promujemy czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci. Akcja ma również walory integracyjne. „Czytanie na fioletowym dywanie” stało się już naszą małą tradycją i będziemy je kontynuować także w przyszłym roku szkolnym. Bajek i baśni, które warto przybliżyć najmłodszym, na pewno nie zabraknie!
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z pierwszych dni akcji.
 
Świąteczny kiermasz książek
 
Podczas grudniowych zebrań z rodzicami odbył się świąteczny kiermasz książek prowadzony we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie. Jego celem było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Szeroki wybór literatury zadowolił wszystkich, którzy chcieli dokonać zakupu książek. W ofercie znajdowały się: kolorowanki, wierszyki, komiksy, bajki, książeczki z naklejkami, poradniki, książki kulinarne, beletrystyka, audiobooki, płyty z piosenkami dla dzieci. Do zakupów zachęcały uczennice należące do Koła Miłośników Książki. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i mamy nadzieję, że zakupione książki będą stanowiły idealny  prezent pod choinkę w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
 
 
Najpiękniejsza ozdoba świąteczna
 
W okresie przedświątecznym, w  bibliotece szkolnej, odbył się konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Uczniowie udowodnili, że są obdarowani wszelkimi talentami. Ozdoby cieszyły oko, a pomysłowość wszystkich zachwyciła. Inwencja twórcza oraz precyzja wykonania wzbudziły również zachwyt wśród członków jury, które z radością przyznało następujące miejsca:
 
w kategorii klas I-III:
I miejsce- Anna Paczkowska- kl. II a i Roksana Żołyńska- kl. II c,
II miejsce- Zuzanna Sielska- kl. II a,
III miejsce- Karol Pawski- kl. III b,
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce- Małgorzata Paczkowska- kl. VI c,
II miejsce- Patryk Krawczyk- kl. VI a,
III miejsce- Mikołaj Miloch- kl. IV a i Kacper Kwiatkowski- kl. VI a.
 
Wszystkie prace (bombki, choinki, stroiki, bałwanki, kartki świąteczne) zostały przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbył się w naszej szkole 7 i 8  grudnia.
 
Historia mojej rodziny- drzewo genealogiczne

5 grudnia, w bibliotece szkolnej, został rozstrzygnięty konkurs polonistyczno-historyczny dla klas IV pod hasłem „Historia mojej rodziny- drzewo genealogiczne”. Organizacja konkursu miała na celu zachęcenie jego uczestników do poszukiwania własnych korzeni, zainteresowanie uczniów przeszłością swojej rodziny, a przede wszystkim zaangażowanie wszystkich członków rodziny w misję tworzenia drzewa. Na konkurs wpłynęły 23 prace wykonane różnymi technikami.
W skład komisji konkursowej weszli: Krystyna Jonakowska, Wiesława Witucka, Dorota Burdynowicz oraz jego organizatorzy: Beata Mazurowska i Sebastian Ulenberg. Przy wyborze zwycięskich drzew brano pod uwagę prawidłowe rozmieszczenie przodków na schemacie, oryginalność, a przede wszystkim wysiłek włożony w wykonanie pracy.
Oto lista laureatów:
I miejsce- Mikołaj Miloch- kl. IV a,
II miejsce- Oliwier Bujak- kl. IV b,
III miejsce- Maks Tyburcy- kl. IV b.
Wyróżnienie: Nikola Kodzis- kl. IV b.
Gratulujemy!
Konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki rozstrzygnięty!
 
1 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III pod hasłem „Najpiękniejsza zakładka do książki". Jego celem było popularyzowanie czytelnictwa i motywowanie do szanowania książek. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu zakładki do książki dowolną techniką (wyklejanka, haft, rysunek, grafika, mozaika, papieroplastyka itp.), o dowolnym kształcie i temacie. Ogółem wpłynęło 29 zakładek. Przy ocenie prac komisja konkursowa w składzie: Dorota Burdynowicz, Wiesława Witucka, Beata Mazurowska oraz Ewa Wityk brała pod uwagę następujące kryteria: pomysłowość, różnorodność wykorzystanych materiałów i estetykę. Wszystkie przygotowane zakładki były bardzo oryginalne, dlatego też komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie nagrodami  wyróżniono aż 14 uczestników. Oto oni:
 
I miejsce:
Zuzanna Sielska- kl. II a,
Anna Paczkowska- kl. II a,
Julia Chochel- kl. II a,
Aleksandra Filip- kl. II c,      
II miejsce:
Joanna Stankiewicz- kl. II a,
Roksana Grudzińska- kl. II c,
Michał Majewski- kl. III c,
Vanessa Radzikowska- kl. III c,
III miejsce:
Klaudia Nadolska- kl. II a,
Katarzyna Stankiewicz- kl. II a,
Wyróżnienia:
Kamil Lange- kl. I a,
Przemysław Sądej- kl. I a,
Zuzanna Barthelke- kl. II c,
Oliwier Nieciecki- kl. II c.
 
Zwycięzcy konkursu otrzymali drobne upominki i dyplomy, a nagrodzone prace przekazano na konkurs międzyszkolny. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Kubuś Puchatek raz jeszcze…
 
Kolejne spotkanie czytelnicze, w ramach obchodów Święta Pluszowego Misia, miało miejsce 30 listopada w bibliotece szkolnej. Dzieci ze świetlicy wysłuchały bajki pt. „Wizyta u Pasibrzucha”, którą z podziałem na role wzorowo przeczytały uczennice należące do Koła Miłośników Książki. Kubuś Puchatek zadawał słuchaczom pytania sprawdzające znajomość przeczytanego tekstu, a następnie wysłuchano „misiowych” piosenek pochodzących z bajek o tych sympatycznych pluszakach. Potem świetliczaki udały się do stołówki, gdzie układały puzzle oraz kolorowały i wycinały kubusiowe zakładki do książek.
 
Święto Pluszowego Misia
 
W poniedziałek, 28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy święto najmilszej zabawki i najlepszego przyjaciela dzieci- pluszowego misia. Tego dnia uczniowie kl. I-II przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. W sali gimnastycznej odbyło się spotkanie czytelnicze, podczas którego nasze dzieci oraz zaproszone przedszkolaki wysłuchały historii pluszowego misia sprzed ponad stu lat, przypominały sobie znane misie z różnych bajek, obejrzały przedstawienie pt. „Gdzie się podział Kubuś Puchatek?”. Był również czas na „misiowe” zagadki. Na koniec maluchy wysłuchały opowiadania pt. „ Magiczne słowo”, które z podziałem na role przeczytały uczennice należące do Koła Miłośników Książki, natomiast w rolę narratora wcieliła się pani pedagog Dorota Burdynowicz. Dzieci bawiły się wyśmienicie i z uśmiechem oraz zadowoleniem opuszczały salę gimnastyczną.
W ramach obchodów  Święta Pluszowego Misia najmłodsi czytelnicy odwiedzający bibliotekę szkolną mogli również obejrzeć galerię „misiowych” portretów oraz wypożyczyć książkę z kącika „misiowe” lekturki.
 
 
Misie znamy i je kochamy!
 
W przedostatnim tygodniu listopada  każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę szkolną mógł wziąć udział w konkursie pod hasłem „Misie znamy i je kochamy!” polegającym na odgadywaniu, na podstawie portretów, imion bajkowych misiów.  W konkursie wzięło udział 41 uczniów z klas I-III.  Po sprawdzeniu odpowiedzi okazało się, że 5 uczestników rozpoznało  bezbłędnie sylwetki 12 misiów.
Są to uczniowie:
Julia Chochel- kl. II a,
Antoni Laskowski- kl. II b,
Roksana Żołyńska- kl. II c,
Kacper Hołody- kl. III b,
Vanessa Radzikowska- kl. III c.
Gratulujemy!
 
Rodzice drugoklasistów czytają dzieciom

W listopadzie, w ramach obchodów Święta Pluszowego Misia, w klasach drugich odbywały się spotkania czytelnicze. Do czytania bajek, których bohaterami były misie, zostały zaproszone mamy: p. Anna Stankiewicz z kl. II a, p. Katarzyna Laskowska z kl. II b oraz p. Monika Kiełbasa z kl. II c, które pięknie czytały dzieciom bajki: „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie” oraz „Miś Uszatek”. Serdecznie dziękujemy mamom drugoklasistów za spotkanie z lekturą. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek, a w przyszłości stanie się to pasją naszych wychowanków.
 
 
 
English Zone w naszej bibliotece!
 
     W ramach realizacji projektu Erasmus + Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w naszej bibliotece powstała strefa języka angielskiego, czyli English Zone. Tworzą ją zbiory książek w języku angielskim, gry edukacyjne, puzzle- słówka, słowniki, czasopisma, podręczniki. Wśród zbiorów anglojęzycznych są głównie książeczki dla najmłodszych czytelników wydawnictwa Golden Book w wersji oryginalnej, ale również kolekcja znanych bajek, baśni i legend w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej oraz kolorowanki, piosenki, magazyn National Geographic Odkrywca.
     Mamy nadzieję, że lektura książek będzie dla dzieci przyjemną nauką słownictwa języka angielskiego. Zapraszamy do wypożyczania wszystkich tych czytelników, którzy chcą się cieszyć literaturą w oryginalnym języku!
 
Piękna nasza Polska cała
 
3 listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Piękna nasza Polska cała” zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza i nauczycielki języka polskiego. Celem konkursu było rozbudzanie uczuć patriotycznych, uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny, popularyzowanie poezji dla dzieci oraz rozwijanie ich talentów.
W konkursie wzięło udział 10 uczestników z klas IV-VI. Młodzi recytatorzy zaprezentowali się w utworach sławiących piękno i wyjątkowość naszej Ojczyzny, które zostały wybrane z księgozbioru bibliotecznego. Poezja zawiera treści oraz wartości ponadczasowe i uniwersalne, o czym mogliśmy się przekonać słuchając wierszy znanych polskich poetów w interpretacji naszych uczniów.
Komisja konkursowa, oceniając występy każdego z uczestników, brała pod uwagę: opanowanie pamięciowe tekstu, dobór repertuaru, wyrazistą dykcję oraz interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Maria Młodzińska (kl. VI c)- I miejsce,
Aleksandra Siemiona (kl. VI b)- II miejsce,
Jakub Sielski (kl. IV b)- III miejsce.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych recytatorskich sukcesów!
 
 
 
Prezenty dla biblioteki…

W ostatnim tygodniu października uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę, by podarować jej prezenty w postaci książek z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W ten sposób szkolny księgozbiór wzbogacił się o 76 woluminów. Są to głównie bajki i opowiadania dla najmłodszych, ale również wiersze i pozycje popularnonaukowe. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zawitali do biblioteki nie tylko z książkami, ale również z pięknymi życzeniami i laurkami. Odwiedzający bibliotekę goście mogli obejrzeć wyjątkowe egzemplarze ze zbiorów bibliotecznych zgromadzone na wystawie  ,,Książka  naj..." (największa, najmniejsza, najgrubsza, najcieńsza, najstarsza, najmłodsza, najcenniejsza), ale także ekspozycję drobiazgów, które czytelnicy zostawiają w książkach zamiast zakładek. Zainteresowanie dzieci wzbudziła też gazetka „Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych”. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki.
 Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie w obchody bibliotecznego święta w naszej placówce. Mamy nadzieję, że młodzi czytelnicy będą jeszcze chętniej odwiedzać bibliotekę szkolną.
 
 
 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
 
Październik jest Międzynarodowym  Miesiącem Bibliotek Szkolnych.  Z tej okazji na wybranych przerwach na wypożyczających czekała niespodzianka- koszyk zagadek, a w nim pytania z zakresu literatury dziecięcej i znajomości funkcjonowania biblioteki. Wszyscy czytelnicy świetnie poradzili sobie z pytaniami, a dodatkową motywacją był drobny upominek, który czekał na każdego, kto tego dnia odważył się być mądrym.
 
 
Wspominamy wakacje…
 
Rozpoczęła się szkoła, a razem z nią zaczęły się obowiązki. Warto jednak czasem powrócić myślami do wakacji. 2 września w klasie IV b odbyła się lekcja biblioteczna pod hasłem „Moje wakacyjne wspomnienia”. Zadaniem czwartoklasistów było zilustrowanie, a następnie przedstawienie na forum klasy swojej wakacyjnej przygody lub innego wspomnienia związanego z tegorocznymi wakacjami.
 
Konkurs na „Najaktywniejszego czytelnika 2016 roku” rozstrzygnięty
 
W naszej szkole podsumowany został konkurs na „Najaktywniejszego czytelnika 2016 roku”. Jego celem było zachęcenie uczniów do aktywnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, systematycznego odwiedzania biblioteki, a przede wszystkim promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży.
W roku szkolnym 2015/2016 najwięcej książek przeczytały:
 
na poziomie klas I-III Aleksandra Filip z kl. I c,
na poziomie klas IV-VI Maria Młodzińska z kl. V c.
Gratulujemy!
 

„Maj miesiącem baśni i bajek europejskich”
 
 „Maj miesiącem baśni i bajek europejskich”- pod takim hasłem w maju odbywały się w klasach I-III spotkania czytelnicze, których inicjatorem był nauczyciel bibliotekarz. Do czytania wybranej literatury dziecięcej zostały zaproszone mamy: p. Joanna Zielińska z kl. I a, p. Marta Gąsiorowska z kl. I c oraz p. Marta Żuchowska z kl. III b, które zaproponowały dzieciom baśnie: „Calineczka”, „Przygody Guliwera” i „Kot w butach”.                                  Świetną interpretacją głosową tekstu baśni zaskoczył dzieci z kl. II d dzielnicowy asp. Jarosław Wojtowicz, który w towarzystwie dzielnicowego mł. asp. Pawła Korowackiego głośno czytał „Jasia i Małgosię”.  W kl. I b bajkę pt. „Dymiące smoki” przeczytała p. pielęgniarka Hanna Rutkowska. Spotkanie to było doskonałą okazją do przeprowadzenia pogadanki o charakterze profilaktyczno- edukacyjnym.                                                                  Klasa II b gościła natomiast p. dyrektor Kazimierę Pierzyńską- Czujwid, która przeczytała baśń pt. „Piękna i bestia”, a dzieci z kl. II a usłyszały baśń Andersena „Dzielny ołowiany żołnierz” w interpretacji p. wicedyrektor Krystyny Jonakowskiej.  Znajomością języka angielskiego popisały się p. Katarzyna Witkowska, która w kl. II c pięknie przeczytała angielską wersję baśni „Królowa Śniegu” oraz p. pedagog Dorota Burdynowicz  czytająca wzorowo w języku angielskim „Calineczkę” w klasie III a. Najmłodsi wysłuchali wszystkich gości z uwagą i zainteresowaniem, a na koniec dzielili się swoimi wrażeniami.
 
Mistrz Ortografii 2016
2 czerwca , podczas festynu rodzinnego, po raz drugi odbył się konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii Szkoły Podstawowej nr 14. Do pisania dyktanda przystąpiło 20 osób. Byli wśród nich nasi uczniowie, nauczyciele i rodzice. Tekst dyktanda związany był z Elblągiem i został opracowany przez organizatorki ortograficznych zmagań: Beatę Tuzimek, Beatę Mazurowską i Ewę Wityk.
Tytuły MISTRZÓW ORTOGRAFII 2016 zdobyły:
- w grupie rodziców Pani Danuta Łaskowska z kl. I a,
- w grupie nauczycieli Pani Jolanta Sielaff- nauczycielka matematyki,       
- w grupie uczniów Aleksandra Chwiej z klasy VI b.
 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
 

Nasze lektury- „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej
 
12 maja w klasie II b został zrealizowany projekt czytelniczy pod hasłem: „Pięciopsiaczki to zgrane zwierzaczki”, którego głównym celem było promowanie czytelnictwa, rozwijanie aktywności twórczej uczniów, nauka języka angielskiego oraz kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt. 
W tematykę spotkania wprowadził dzieci nauczyciel bibliotekarz. Drugoklasiści dowiedzieli się, że przodkiem domowego psa jest wilk, zostali zapoznani z historią powstania rasy psa domowego. Nauczyciel bibliotekarz zaprezentował również książki i albumy dotyczące psów dostępne w szkolnej bibliotece, zachęcał do czytania oraz wypożyczania książek. Dzieci poznały różnicę między książką popularnonaukową a beletrystyczną. Następnie wychowawczyni kl. II b Beata Kuczuro- Waszak przeczytała pierwszy rozdział książki. Dzieci opowiadały o swoich wrażeniach po lekturze „Pięciopsiaczków”, rozmawiały o pielęgnacji psów oraz obowiązkach,  jakie spoczywają na właścicielach czworonogów. Poznały również sylwetkę pisarki Wandy Chotomskiej – na bazie informacji zamieszczonych w Internecie. Potem przyszedł czas na sprawdzenie znajomości lektury- uczniowie rozwiązywali pięcioteścik, z rozsypanych liter układali imiona czworonożnych bohaterów i uzupełniali wyrażenia frazeologiczne.
Na koniec każdy drugoklasista wykonał portret swojego ulubionego pieska: Ciapka, Misia, Pędzla, Klaksona i Myszki. Poszczególne prace utworzyły wspólny klasowy plakat, który należało zatytułować. Zdanie to dzieci wykonały w języku angielskim (Five dogs).
Podczas spotkania drugoklasiści mogli wykazać się znajomością języka angielskiego odpowiadając na pytania. Poznali również nowe słówka i zwroty  w języku angielskim, a imiona każdego z pięciopsiaczków spróbowali zapisać w języku angielskim: Paintbrush (Pędzel), czy Horn (Klakson). Było miło, twórczo i ciekawie.
 

Szkolny konkurs językowy pod hasłem „Dbajmy o język polski” po raz drugi
„Dbajmy o język polski” - pod takim hasłem w naszej szkole 11 maja odbył się konkurs językowy zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza- Beatę Mazurowską i polonistki- Beatę Tuzimek i Ewę Wityk. Głównym założeniem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do pięknej polszczyzny oraz zachęcanie uczniów do pięknego i poprawnego wypowiadania się na co dzień.
Do rywalizacji przystąpiło 6 pięcioosobowych drużyn reprezentujących klasy IV-VI. Uczestnicy konkursu rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na pytania wylosowane ze skrzynki pytań, uzupełniali tekst dyktanda i łączyli związki frazeologiczne z ich wyjaśnieniami.
Ostatecznie po podsumowaniu wyników przez Komisję Konkursową w składzie: p. Wiesława Witucka, p. Dorota Burdynowicz  oraz p. Beata Tuzimek  zwycięzcami językowej rywalizacji zostali reprezentanci klasy VI b. Świetną znajomością poprawnej polszczyzny wykazali się również przedstawiciele klasy VI c zdobywając drugie miejsce oraz klasy V c plasując się na trzeciej pozycji.
Nagrodą dla mistrzów kultury języka polskiego jest wyjście na lody dla całej klasy ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
 

Czytanie na fioletowym dywanie
   W bibliotece szkolnej od II semestru trwa akcja  głośnego czytania  pod hasłem „Czytanie na fioletowym dywanie”.  Przedsięwzięcie to ma za zadanie propagowanie czytelnictwa, znajomości języka angielskiego wśród najmłodszych, wykształcenie nawyku korzystania z biblioteki oraz ukazanie uczniom, że oni także mogą być inicjatorem pozytywnych działań w swoich społecznościach.
   Uczennice należące do Koła Miłośników Książki, podczas wybranych przerw w bibliotece szkolnej, czytają najmłodszym dzieciom naszej szkoły wiersze, bajeczki i krótkie opowiadania, również w języku angielskim. Maluchy z wielkim zainteresowaniem słuchają pięknie czytanych książeczek, chętnie biorą udział w rozmowach na temat przeczytanych tekstów. Lekturze książek w wersji anglojęzycznej towarzyszy nauka angielskich słówek. Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się! Czytanie uczy myślenia! Czytanie wyrabia cierpliwość! Czytanie pobudza wyobraźnię! 
 

Szkolny festiwal czytania  w klasach IV-VI
   W II połowie  kwietnia w naszej szkole miał miejsce Szkolny  Festiwal Czytania- projekt zainicjowany przez nauczyciela bibliotekarza, skierowany do uczniów klas IV-VI.
   Na godzinach wychowawczych uczniowie słuchali fragmentów wybranych  książek. Do głośnego czytania zostali zaproszeni nauczyciele. Młodzieży zaproponowano m. in. następujące lektury: „Babcia Rabuś”  D. Walliamsa, „Feliks, Net i Nika” R. Kosika, „Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy” K. Mazetti,  „Magiczne drzewo” A.  Maleszki, „Baśniobór” B.  Mulla,  „Dziennik Cwaniaczka” J. Kinneya, czy „Jacek Placek. Odwiedziny wampira” M. Broada. Ponadto w klasach czwartych odbyło się głośne czytanie książek w języku angielskim. Były to następujące pozycje: „Olimpic Dreams”, „The Moon Jet”, „Alien Invasion”, „Goal!”.
  Nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat preferencji czytelniczych uczniów. Każda klasa opracowała również klasowy kanon ulubionych książek. Klasy czwarte wykonały to zadanie w oparciu o literaturę anglojęzyczną.
   Celem festiwalu było przede wszystkim mobilizowanie uczniów do czytania, również literatury anglojęzycznej, rozbudzanie pasji czytelniczych, zamiłowania do literatury polskiej oraz popularyzacja literatury zakupionej w ramach programu MEN „Książki naszych marzeń”.
   Ten projekt przysporzył uczniom wiele radości, był okazją do stworzenia życzliwej i przyjaznej atmosfery w szkole.
 

Książki naszych marzeń i ich autorzy
26 kwietnia w klasie VI c został podsumowany  projekt pod hasłem „ Książki naszych marzeń i ich autorzy”.  Uczniowie mieli za zadanie zebrać informacje dotyczące autorów książek zakupionych w ramach programu MEN „Książki naszych marzeń” i ich twórczości, a następnie przedstawić je w formie prezentacji multimedialnej. Zaprezentowano m. in. sylwetki pisarzy polskich: Andrzeja Maleszki, Grzegorza Kasdepke, ale również amerykańskich: Brandona Mulla, czy Jeffa Kinneya. Udział w zadaniach projektowych pozwolił jego uczestnikom na doskonalenie umiejętności współpracy w zespole, rozwinięcie kreatywność i umiejętności pracy z komputerem, ale przede wszystkim skłonił ich do sięgnięcia po książki.
 
Projekt okładki ulubionej książki
   25 kwietnia miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego dla klas I-III  pod hasłem „Projekt okładki mojej ulubionej książki”. Spośród 63 prac wybrano najciekawsze okładki biorąc pod uwagę: ciekawą formę plastyczną, prezentację treści książki oraz podstawowe elementy okładki (autor, tytuł). Poziom wykonanych prac był bardzo wysoki, dlatego komisja konkursowa w składzie: Dorota Burdynowicz, Wiesława Witucka oraz Beata Mazurowska postanowiła nagrodzić następujące osoby:
I miejsce ex aequo - Antoni Laskowski- kl. I b i Jakub Sielski- kl. III b,
II miejsce ex aequo - Bartosz Wiktoruk- kl. I a, Aleksandra Gawenda- kl. III a, Julita Sądej- kl. III b i Mateusz Filip- kl. III a,
III miejsce ex aequo - Klaudia Nadolska- kl. I a, Martyna Bułak- kl. III a i Oliwia Aniołowska- kl. III a.
Wyróżnienia:
Szymon Pasik- kl. I a,
Anna Paczkowska- kl. I a,
Julia Chochel- kl. I a,
Mikołaj Miloch- kl. III a,
Agata Żuchowska- kl. III b,
Piotr Cwaliński- kl. III b,
Justyna Tacka- kl. III b.
 
Nagrodzone oraz wyróżnione prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w bibliotece szkolnej. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!
Biblioteczne wierszowanie
 19 kwietnia uczniowie klasy IV a zaprezentowali efekty swojej pracy nad projektem  pt. „Biblioteczne wierszowanie”.  Jego celem było kształtowanie umiejętności pracy z tekstem literackim, wzbudzanie zainteresowań poezją oraz doskonalenie umiejętności współpracy  w grupie.  Zadaniem każdej z pięciu grup było wyszukanie w bibliotece szkolnej wierszy, których bohaterami są ludzie, czarodzieje, rośliny, zwierzęta i pory roku. Następnie każdy z członków zespołu musiał wykazać się pięknym czytaniem wybranego utworu poetyckiego. Czwartoklasiści zaprezentowali również plakaty do jednego z wierszy oraz krótką informację na temat jego autora.                                                                  
 Nad realizacją projektu czuwały: Beata Mazurowska- nauczyciel bibliotekarz oraz Beata Tuzimek- nauczycielka języka polskiego.
 

 „Magiczna skrzynka” w naszej szkole
   Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
   11 kwietnia w klasie II d odbyła się lekcja biblioteczna, podczas której  nauczyciel bibliotekarz zaprezentował dzieciom teatrzyk Kamishibai.  Drugoklasiści zapoznani zostali z historią teatrzyku Kamishibai, podobieństwami i różnicami między książką obrazkową a książką „tradycyjną” oraz obejrzeli i wysłuchali tekstu literackiego pt. „Szukając Marudka”.  Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowiadania o Leosiu i jego piesku Marudku. Następnie nauczyciel bibliotekarz zaprosił drugoklasistów do samodzielnego wykonania i przedstawienia zbioru wierszy „Zoo” Jana Brzechwy.
   Uczniom klasy II d, którzy po raz pierwszy spotkali się z taką formą czytania, książki „mówiące” obrazem przypadły do gustu. Do zobaczenia wkrótce w innej klasie!
 

Pierwszoklasiści na pokładzie statku płynącego na Książkolandię
  31 marca w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem spotkania było stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas kontaktów dzieci z biblioteką. Uroczystość przygotowali członkowie Koła Miłośników Książki pod kierunkiem Beaty Mazurowskiej- nauczyciela bibliotekarza.
  Tego dnia biblioteka zamieniła się w wyspę piracką o nazwie Książkolandia. Piraci zaprosili pierwszoklasistów na pokład swojego statku, by razem udać się na wyprawę w poszukiwaniu skarbu. To była bardzo ciekawa i pouczająca podróż. Przyszli czytelnicy musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych baśni, zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania książek. Uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie książka jest prawdziwym skarbem każdego człowieka. W czasie wyprawy pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali pasowani trójzębem przez Neptuna na czytelnika biblioteki szkolnej.
Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, specjalne identyfikatory uprawniające do samodzielnego korzystania z biblioteki oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Wszyscy byli podekscytowani  i zadowoleni.
Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece.

 

Między wierszami
31 marca w klasie III a odbyła się lekcja biblioteczna pod hasłem „Między wierszami”. W trakcie zajęć uczniowie mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybrany przez siebie wiersz, wykonać do niego ilustrację oraz sporządzić krótką notatkę na temat autora wiersza w oparciu o wiadomości z encyklopedii.

 

Szkolny konkurs frazeologiczny dla klas V-VI pod hasłem „Bez zmrużenia oka”
  23 marca odbył się szkolny konkurs pod hasłem „Bez zmrużenia oka” ze znajomości związków frazeologicznych używanych w języku ogólnym. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas V-VI, którzy są za pan brat z piękną polszczyzną i mają olej w głowie. Aby zmierzyć się z zadaniami konkursowymi uczniowie musieli ruszyć głową. Po laury sięgnęli:
Antoni Urbaniak z kl. VI b- I miejsce,
Maria Młodzińska z kl. V c, Patrycja Marguardt z kl. VI b i Aleksandra Chwiej z kl. VI b-
II miejsce ex aequo,  
Aleksandra Giżka z kl. V b- III miejsce.
  Pozostali uczestnicy konkursu to: Marcin Bajkowski z kl. VI b, Sebastian Szkup z kl. V c, Filip Baranowski z kl. V b, Kordian Stolarowicz z kl. V c, Małgorzata Paczkowska z kl. V c, Kacper Filipczyk z kl. VI b, Jakub Kozak z kl. V b, Anna Bogusławska z kl. V b i Julia Grabowska z kl. V c.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom! Życzymy również wszystkim uczestnikom zmagań, aby nie spoczęli na laurach.
 
Konkurs wielkanocny
  Kultywując tradycje Świąt Wielkanocnych biblioteka szkolna ogłosiła w marcu konkurs na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Cieszył się on wielkim powodzeniem, bowiem wpłynęło aż 85 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi: wyklejanki, wydzieranki, wyroby plastyczne z masy solnej, papieru lub z innych surowców, a także projekty kartek świątecznych, pisanek wielkanocnych, koszyczków i stroików.                                                       
   Komisja konkursowa w składzie: Beata Bujak- przedstawiciel Rady Rodziców, Beata Mazurowska- nauczyciel bibliotekarz, Wiesława Witucka- kierownik świetlicy obejrzała i oceniła wszystkie prace. Pod uwagę brano oryginalność, walory artystyczne, estetykę wykonania oraz zgodność z tematem.
Jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów:
Klasy I-III
I miejsce- Anna Paczkowska- kl. I a,
II miejsce- Joanna Lisiecka- kl. II a,
III miejsce- Mikołaj Miloch- kl. III a.
Wyróżnienia:
Zuzanna Sielska- kl. I a,
Antoni Laskowski- kl. I b,
Dawid Cendrowski- kl. I b,
Łukasz Machajewski- kl. I b,
Roksana Żołyńska- kl. I c,
Justyna Tacka- kl. III b.
Klasy IV-VI
I miejsce- Łukasz Kuczmarski z kl. V b
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Detektyw Pozytywka i inni bohaterowie twórczości Grzegorza Kasdepke
 7 marca w klasie III A odbyła się lekcja biblioteczna pod hasłem „W świecie książek Grzegorza Kasdepke”. W trakcie zajęć nauczyciel bibliotekarz przybliżył trzecioklasistom sylwetkę pisarza, przeczytał fragmenty jego książek, a na koniec spotkania uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustrację do czytanych fragmentów opowiadań.
Historia mojej rodziny- drzewo genealogiczne
12 stycznia 2016 r. w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs polonistyczno-historyczny dla klas IV pod hasłem „Historia mojej rodziny- drzewo genealogiczne”. Organizacja konkursu miała na celu zachęcenie jego uczestników do poszukiwania własnych korzeni, zainteresowania uczniów przeszłością swojej rodziny, a przede wszystkim zaangażowanie wszystkich członków rodziny w misję tworzenia drzewa. Na konkurs wpłynęło 28 prac wykonanych różnymi technikami. Przy ocenianiu drzew genealogicznych brano pod uwagę: pomysł - estetykę wykonania, zakres treści, ilość pokoleń. Komisja konkursowa w składzie: Mirella Obszańska, Iwona Włoch, Katarzyna Witkowska oraz organizatorzy: Beata Mazurowska i Sebastian Ulenberg wyłoniła zwycięzców:
I miejsce- Michał Maliński (kl. IV a),
II miejsce- Piotr Siemiona (kl. IV a),
III miejsce- Marcel Wielgosz (kl. IV a).

Dla kogo i o kim pisze książki Anna Onichimowska?
Pod takim właśnie hasłem w lutym, w klasie III b odbył się cykl lekcji związanych z lekturą Anny Onichimowskiej  „Piecyk, czapeczka i budyń”, która została zakupiona w ramach programu rządowego „Książki naszych marzeń”.

 
Konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową
 
18 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Wyeksponowane na drzwiach gabinetów prace dekorowały korytarze szkolne, wprowadzając świąteczny klimat. Szopki zaskakiwały i zachwycały pomysłowością. Do ich wykonania wykorzystane były różnorodne materiały, np. drewno, papier,  natomiast stanowiące element szopek figurki biblijnych bohaterów i zwierząt wykonane zostały z masy solnej, plasteliny, siana, filcu, waty oraz papieru. Wybór najładniejszych szopek był bardzo trudny, dlatego też jury w składzie: Krystyna Jonakowska, Beata Mazurowska, Beata Tuzimek, postanowiło nagrodzić oprócz laureatów wszystkich uczestników pamiątkowym dyplomem.                                                                                                       
W kategorii klas I-III:                                                                                                                  
 I miejsce zajęły klasy II b i III b,                                                                                                                 
 II miejsce klasy I a i II c,                                                                                                                            
 III miejsce klasy I c i II a.                                                                                                                            
W kategorii klas IV-VI:                                                                                                                    
 I miejsce zajęła klasa V c,                                                                                                              
 II miejsce klasy V a i VI a,                                                                                                                            
 III miejsce klasy IV b i V b.
 
W naszej szkole już 1 i 2 grudnia 2015 r. powiało świąteczną atmosferą. W tych dniach oprócz zebrań z rodzicami odbył się także kiermasz bożonarodzeniowy.   Znalazły się na nim  ozdoby i dekoracje świąteczne wykonane przez uczniów oraz ich rodziców. Można było kupić  piękne kartki, niepowtarzalne bombki, stroik, gwiazdki, choinki, dzwoneczki, aniołki wykonane różnymi technikami. Amatorzy słodkości byli usatysfakcjonowani, ponieważ mogli na miejscu kupić i degustować słodkie specjały, przygotowane przez rodziców. Do kupna bożonarodzeniowych drobiazgów zachęcały uczennice z kl. V b i V c należące do Koła Miłośników Książki.
 
W trakcie kiermaszu odbył się również konkurs na najpyszniejsze ciasto. Zwyciężczyniami zostały następujące mamy:
p. Ewa Pasik z kl. I a,
p. Agnieszka Wiktoruk z kl. I a,
p. Małgorzata Tomasz z kl. II c,
p. Katarzyna Krawczyk z kl. V a,
p. Barbara Serdeczna z kl. V c,
p. Beata Elwartowska z kl. VI a.
 
Koordynatorką imprezy była Beata Mazurowska i przewodnicząca Rady Rodziców- pani Beata Bujak. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nabywając nasze prace, docenili trud włożony w ich wykonanie oraz wspomogli budżet Rady Rodziców.
 
 
Kultywując tradycje Świąt Bożego Narodzenia biblioteka szkolna w listopadzie ogłosiła konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Na konkurs dostarczono aż 48 prac.
 
1 grudnia 2015 r. komisja konkursowa w składzie: Beata Bujak- przewodnicząca Rady Rodziców oraz Beata Mazurowska- nauczyciel bibliotekarz obejrzała i oceniła wszystkie prace. Poziom ich wykonania był bardzo wysoki i z tego powodu komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Oto oni:
 
Antoni Laskowski- kl. I a,
Joanna Lisiecka- kl. II a,
Patrycja Marguardt- kl. VI b.
 
Wyróżniono również dwie prace:
Damian Kodzis- kl. I a,
Małgorzata Paczkowska- kl. V c.
 Wykonawcy najciekawszych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
 
 
Tydzień Misia
 
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Z tej okazji realizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny dla klas I-III „Tydzień Pluszowego Misia” opracowany przez Beatę Mazurowską- nauczyciela bibliotekarza w oparciu o książki i audiobooki zakupione w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”.
Każde dziecko w tym tygodniu (19- 27 listopada) przyszło ze swoim pluszowym przyjacielem.
Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate i kolorowe.
W czwartek (19.11.2015 r.) odbyły się pierwsze spotkania w ramach projektu. Klasy trzecie wysłuchały fragmentu książki o przesympatycznym misiu z Peru, napisanej przez Michaela Bonda pt. „Paddington”. Następnie obejrzały film pod tym samym tytułem  w reżyserii Paula Kinga. Po projekcji filmu przyszedł czas na pytanie dotyczące jego treści. Trzecioklasiści wskazywali misiowi drogę do marmolady, a następnie pod czujnym okiem swoich wychowawczyń przygotowywali plakat pt. „Paddington w Londynie”. Na koniec dzieciaki rysowały portret misia Paddingtona. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki.
 
24 listopada klasy pierwsze odwiedził Kubuś Puchatek.  Przedstawił on pierwszoklasistom prezentację multimedialną, która dotyczyła powstania obchodzonego święta oraz misiów występujących w bajkach, lekturach i filmach. Potem przyszedł czas na wysłuchanie fragmentu audiobooka „Kubuś Puchatek” A.A. Milna. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące słuchowiska i układały puzzle tematyczne z Kubusiem Puchatkiem.
 
Dzień później, 25 listopada klasy drugie uczestniczyły w spotkaniu, którego motywem przewodnim był miś Uszatek. Na początku uczennica należąca do Koła Miłośników Książki przeczytała im fragment książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego, z którego dowiedziały się dlaczego miś ma klapnięte uszko. Potem wysłuchały piosenki z bajki o misiu Uszatku i obejrzały prezentację multimedialną na temat misia. Następnie przyszedł czas na projekcję bajki „Miś Uszatek”. Dzieci obejrzały odcinek pt. „Zapasy na zimę”. Po bajce udzielały odpowiedzi za pytania związane z obejrzaną bajką i wzięły udział w różnych zabawach dydaktycznych- uzupełnianiu sylwetki misia brakującymi elementami, dopasowywaniu nazw produktów z odpowiednim rodzajem sklepu,  rozwiązywaniu krzyżówki, czy łączeniu cech z nazwami zwierząt, tak aby powstały znane związki frazeologiczne. Na koniec malowały portret misia Uszatka.
 
27 listopada Kubuś Puchatek spotkał się z dziećmi ze świetlicy szkolnej. Przeczytał im opowiadanie pt. „Wiej wietrze, wiej”.  Dzieci słuchały z zainteresowaniem, a następnie odpowiadały na pytania. Nie obyło się bez zagadek dotyczących przyjaciół Kubusia Puchatka. Miś zaprosił dzieci na małe co nieco. Mali słuchacze otrzymali również dyplomy „Prawdziwego przyjaciela pluszowego Misia”, które mogły same pokolorować. Na koniec grupa dzieci pod opieką pani Alicji Marchlewicz udała się do biblioteki. Tam świetliczaki wykonały zielono-czerwone misie z filcu.
   
Wszystkie klasy I-III z zaciekawieniem obejrzały również wystawę pod hasłem „Misiowe lekturki” zorganizowaną w bibliotece szkolnej oraz wzięły udział w plebiscycie na najmniejszego i największego misia. Na nagrody zasłużyli właściciele najmniejszego (Zuzanna Łukaszewska- kl. III b) i największego misiowego pluszaka (Antoni Laskowski- kl. I b).
 
    
    
Imprezie towarzyszyło rozstrzygnięcie dwóch konkursów, którego głównym bohaterem był właśnie miś. Konkurs plastyczny dla klas pierwszych ''Mój przyjaciel Miś'' cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do biblioteki wpłynęło aż 46 prac. Jury w składzie: Dorota Burdynowicz, Wiesława Witucka i Beata Mazurowska, miało niełatwe zadanie, ponieważ prace prezentowały wysoki i wyrównany poziom. Dlatego postanowiło przyznać:
 
I miejsca ex aequo
Damian Oleszak- kl. I b
Bartosz Rokoszny- kl. I c
Zuzanna Barthelke- kl. I c
Kacper Lis- kl. I c
 
II miejsca ex aequo
Anna Paczkowska- kl. I a
Julia Chochel- kl. I a
Ksawery Górecki- kl. I c
 
III miejsca ex aequo
Klaudia Nadolska- kl. I a
Joanna Stankiewicz- kl. I a
Katarzyna Stankiewicz- kl. I a
Krystian Obremski- kl. I a
Lena Zielińska- kl. I a
Julia Tyburska- kl. I c
 
Ponadto jury postanowiło wyróżnić 4 prace:
Szymon Pasik- kl. I a
Błażej Sadkowski- kl. I a
Gabriel Skarżyński- kl. I a
Aleksandra Filip- kl. I c
Natomiast w konkursie literackim dla klas drugich ''Miś wierszem pisany'' wzięło udział 16 osób. Prace były oceniane przez jury w składzie: Beata Tuzimek, Ewa Wityk i Beata Mazurowska. Wyniki przedstawiają się następująco:
 
I miejsce- Maksymilian Łapiński- kl. II c,
II miejsce- Karol Pawski- kl. II c,
III miejsce- Kacper Hołody- kl. II c.
 
Pomysłodawczyni Święta Pluszowego Misia – Beata Mazurowska dziękuje wychowawczyniom klas I-III za pomoc w realizacji projektu. Ten tydzień był dla wszystkich wyjątkowy, bo trudno sobie wyobrazić świat bez tej przytulanki. Sądząc po zainteresowaniu Świętem Pluszowego Misia chciałoby się rzec: do zobaczenia już za rok.
 
Podsumowaniem projektu będzie apel, na którym każda klas otrzyma pamiątkowy dyplom, natomiast laureaci konkursów oprócz dyplomów zostaną obdarowani drobnymi upominkami.
Przez poezję i prozę z humorem
 
 
18 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VI pod hasłem „Humor w prozie i poezji”, którego inicjatorkami były: Beata Mazurowska, Beata Tuzimek i Ewa Wityk.  Do konkursu przystąpiło 10 uczestników. Każdy z nich prezentował jeden wybrany przez siebie utwór o tematyce zgodnej z hasłem konkursu.  Wśród recytowanych wierszy pojawiły się m. in. następujące tytuły: „Krowa”, „Mumia”, „Basen”, „Koza”, „Doniczkowy słoń”, „Wróżka”, które zostały wybrane w bibliotece szkolnej spośród książek zakupionych w ramach programu rządowego „Książki naszych marzeń”. Ocenie podlegał: dobór repertuaru, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury konkursu, w którym zasiadły jego organizatorki,  wyłoniło zwycięzców. Oto oni:
I miejsce- Patrycja Marguardt (kl. VI b),
II miejsce- Julia Żyluk (kl. IV a),
III miejsce ex aequo Julia Grabowska (kl. V c) i Katarzyna Kozik (kl. VI c).
 Mistrzowie recytacji otrzymali dyplomy uznania, drobne upominki i gratulacje.
Wystawa „Książki naszych marzeń”

Na początku listopada w bibliotece szkolnej można było obejrzeć, ale przede wszystkim wypożyczyć książki zakupione w ramach programu rządowego „Książki naszych marzeń”. Aby przybliżyć nową ofertę biblioteki zorganizowano wystawę. Wśród nowych książek pojawiły się przede wszystkim propozycje uczniów, ale również rodziców i nauczycieli. Wybraliśmy beletrystykę dziecięcą i młodzieżową, której  brakowało w naszym księgozbiorze. Pojawiły się również pozycje popularnonaukowe i audiobooki. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem wszystkich uczniów. Piękne wydania ulubionych bajek i nowości wydawniczych wzbudziły szczere słowa zachwytu i zadowolenia. Uczniowie będą zachęcani przez bibliotekarkę i nauczycieli do wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich. Mamy nadzieję, że to powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywania zainteresowań czytaniem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
 
Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Przez kilka pierwszych lat było obchodzone w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. trwa już przez cały miesiąc. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło święta brzmi: „Biblioteki szkolne rządzą!” W tym roku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowaliśmy wystawę pod hasłem „ Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”. Przez tydzień uczniowie mogli oglądać książki z lat szkolnych swoich nauczycieli, którzy wspominali je z wielkim sentymentem. Nauczyciele mieli okazję opowiedzieć uczniom o swojej ulubionej książce z czasu dzieciństwa. Wystawa wzbudziła wiele emocji ze strony dzieci oraz dorosłych odwiedzających bibliotekę. Spotkania z uczniami w ramach wystawy stały się również okazją do zainicjowania rozmowy na temat nowych książek, które szkoła zakupiła w ramach rządowego programu wspierania szkół w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży - „Książki naszych marzeń”.
Sięgajmy po dobre książki, pamiętając o tym, że „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej. W bibliotece możesz:
- wybierać i wypożyczać książki,
- czytać czasopisma,
- wyszukiwać informacje,
- myśleć,
- mieć spokój,
- uśmiechać się.
Konkurs MEN „Książki naszych marzeń”

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Książki naszych marzeń” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Przygotowaliśmy listę 50 książek, o przeczytaniu których marzą nasi uczniowie i nagraliśmy film pt. „Czytanie? Jesteśmy na tak!”, w którym przekonujemy, że to właśnie my powinniśmy otrzymać książki, bo chcemy czytać. Listę książek oraz film wysłaliśmy już do Ministerstwa Edukacji Narodowej i czekamy na werdykt komisji konkursowej. Trzymajcie kciuki! A nagroda? Nagrodą jest 50 książek Waszych marzeń.
 
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Znajdź nas na Facebooku
Powered by Kopage
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem
Powered by Kopage