Lutowa wizyta Piekarczyka
 
27 lutego naszych pierwszoklasistów oraz dzieci z Przedszkola nr 18 odwiedził Piekarczyk- bohater legendy elbląskiej. Celem spotkania było wzbogacenie dzieci o wiedzę dotyczącą własnej miejscowości. Najmłodsi czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali więc opowieści o Piekarczyku, który w porę odcinając piekarską łopatą sznury podtrzymujące kraty w bramie miasta, uratował Elbląg przed Krzyżakami. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach dydaktycznych inspirowanych treścią legendy: porządkowały wydarzenia w kolejności chronologicznej, opowiadały treść legendy, określały z jakich figur geometrycznych zbudowana jest Brama Targowa i odpowiednio je kolorowały, a także odnajdowały w labiryncie drogę, którą musiał pokonać Piekarczyk, aby dotrzeć do mąki potrzebnej na chleb. Spotkanie było  również okazją do pogadanki na temat procesu wypiekania chleba oraz poznania stroju piekarza, ale przede wszystkim wprowadziło dzieci w świat wartości, kultury i tradycji regionu.
 
 
Styczniowa przygoda z teatrzykiem Kamishibai
 
18 stycznia odbyły się kolejne spotkania czytelnicze, podczas których pierwszoklasiści i dzieci z Przedszkola nr 18 miały okazję poznać japoński teatrzyk Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) nazywany również teatrem obrazkowym albo teatrem ilustracji.
Najmłodsi słuchacze z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli i wysłuchali tekstu literackiego
pt. „Szukając Marudka” autorstwa Kumiko Yamamoto o Leosiu i jego piesku Marudku.
Opowieść była inspiracją do rozmowy o przyjaźni, odpowiedzialności i roli zwierząt w życiu człowieka. Historia zagubionego pieska znalazła również wiele nowych rozwiązań. Pomysłów na to, co robił Marudek podczas ucieczki z domu było wiele. Nie zabrakło również pytań do tekstu, zagadek na temat zwierząt domowych, zadań: połącz kropki, znajdź różnice oraz zabawy- prawda czy fałsz? Wspólnie spędzony czas był pełną emocji niezapomnianą podróżą do krainy dziecięcej literatury.
 
 
Ogólnopolski program „PoczytajMy” 
 
W roku szkolnym 2016/2017 biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”, którego inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. To już trzeci rok naszych czytelniczych działań. W ramach projektu starsi uczniowie będą przygotowywali regularne spotkania czytelnicze dla najmłodszych dzieci naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola nr 18.

Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Jednak wspólne czytanie książek przygodowych, wierszy, baśni, bajek i legend to nie wszystko! W czasie comiesięcznych spotkań uczniowie  również rysują, kolorują, przygotowują inscenizacje teatralne, tańczą, śpiewają, proponują różnorodne gry i zabawy, ale także uczą się. Praca z maluchami pozwala zdobyć uczniom doświadczenie w pracy społecznej, aktywizuje ich obywatelsko, pozwala na rozwijanie umiejętności, takich jak: umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań oraz pracy w grupie. Ponadto udział w projekcie przyczynia się do budowania więzi między nastolatkami a ich młodszymi koleżankami i kolegami, ale przede wszystkim kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo.
Świąteczne opowieści w grudniu
 
W ramach ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”, 21 grudnia, odbyły się kolejne spotkania czytelnicze z naszymi pierwszoklasistami oraz dziećmi z Przedszkola nr 18. Starsze koleżanki zaprezentowały dzieciom świąteczne opowieści, z których  dowiedzieli się m.in. dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty, kto mu pomaga i jakie imiona noszą renifery Świętego Mikołaja. Następnie mali słuchacze trafnie odpowiadali na pytania                           do przeczytanych tekstów i dzielili się swoimi przeżyciami dotyczącymi świąt. Na koniec rozwiązywali bożonarodzeniowe zagadki- łączyli punkty, by powstała choinka, odnajdowali różnice między świątecznymi obrazkami, pokonywali labirynt, kolorowali. Spotkania upłynęły w miłej, nastrojowej atmosferze, w rytmie świątecznych piosenek i kolęd.
 
 
 
 
Listopadowe spotkania z Kubusiem Puchatkiem
 
Okazją do kolejnego spotkania czytelniczego było Święto Pluszowego Misia, które obchodziliśmy 28 listopada. Tego dnia najmłodsi uczniowie  naszej szkoły przyszli ze swoimi ulubionymi pluszakami. Zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie nasze dzieci i zaproszone przedszkolaki wysłuchały historii pluszowego misia sprzed ponad stu lat oraz obejrzały przedstawienie pt. „Gdzie się podział Kubuś Puchatek?”. Był również czas na „misiowe” zagadki. Na koniec maluchy wysłuchały opowiadania pt. „ Magiczne słowo”, które z podziałem na role przeczytały uczennice należące do Koła Miłośników Książki. Dzieci bawiły się wyśmienicie i z uśmiechem oraz zadowoleniem opuszczały salę gimnastyczną.
Następne „misiowe” spotkanie miało miejsce w Przedszkolu nr 18, podczas którego dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. „Wizyta Kubusia Puchatka u Pasibrzucha”. Potem odbył się błyskawiczny quiz dotyczący przeczytanego tekstu. Przedszkolaki przypomniały sobie również postacie znanych misiów- bohaterów książek, filmów i bajek. Nie obyło się bez zagadek o bohaterach pluszowego święta i małego co nieco. Następnie dzieci układały puzzle oraz kolorowały i wycinały „kubusiowe” zakładki do książek. Listopadowe spotkania były nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale również służyły promocji czytelnictwa.
 
Magiczne spotkanie w październiku
 
19 października, w klasie I a, odbyło się drugie spotkanie czytelnicze w ramach ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”, które miało charakter „magiczny”. Pierwszoklasiści dowiedzieli się czym różni się czarownica od czarodziejki, jak wygląda czarnoksiężnik, poznali również tajemnicze słowa- zaklęcia, trafnie odgadywali sylwetki czarodziejów, czarownic i wróżek ze znanych baśni.
W drugiej części spotkania najmłodsi uczniowie społeczności szkolnej wysłuchali z zainteresowaniem japońskiej bajki  pt. „Czarownica z wieży”, a następnie odpowiadali na pytania do tekstu. Poprawna odpowiedź była nagradzana słodką niespodzianką wyczarowaną przez Harrego Pottera za pomocą czarodziejskiej różdżki.
 
Ziemniaczane święto we wrześniu

We wrześniu,  w naszej szkole,  odbyły się pierwsze spotkania czytelnicze w ramach ogólnopolskiego programu PoczytajMy”. Okazją do  wspólnej zabawy z pierwszoklasistami i dziećmi z Przedszkola nr 18 były obchody Święta Ziemniaka. Najpierw dzieci obejrzały inscenizację pt. „Krótka bajka o ziemniaku”, która przybliżyła im historię pojawienia się tego smacznego warzywa na naszych stołach. Potem usłyszały kilka ciekawostek o darach jesieni. Maluchy obejrzały również film animowany, z  ziemniakami w roli głównej, i dowiedziały się, jakie potrawy można z nich przygotować.
W dalszej części czytelniczych spotkań dzieci wysłuchały znanych wierszy Jana Brzechwy, takich jak „Na straganie”, „Pomidor”, ale również mniej popularnych: „Chrzan”           i „Ćwikła”. Na pierwszoklasistów i naszych gości czekały zagadki tematyczne. Dzieci bez większych problemów odpowiadały na łatwe i trudnie pytania dotyczące historii ziemniaka oraz treści przeczytanych wierszy. Na koniec kolorowały „ziemniaczane” kolorowanki. Było ciekawie, wesoło i zabawnie.
 

Spotkanie dziesiąte
 
Ostatnie spotkanie czytelnicze z najmłodszymi uczniami naszej szkoły miało miejsce 02.06.2016 r. W związku z tym, że czerwiec jest w Szkole Podstawowej nr 14 poświęcony patronowi  Janowi Brzechwie, starsze koleżanki przygotowały prezentację sylwetki tego autora. Dzieci dowiedziały się m.in. tego, co znaczy "brzechwa", jak naprawdę nazywał się jeden z najwybitniejszych poetów piszących dla dzieci (Jan Wiktor Lesman), co kolekcjonował (w dzieciństwie guziki, w wieku dorosłym pióra) i kim był z zawodu (prawnikiem). Ta część spotkania zakończyła się wysłuchaniem piosenki pochodzącej z filmu pt. "Akademia pana Kleksa",  podczas której wykorzystano kilka wierszy o zwierzętach autorstwa Jana Brzechwy. Następnie odbyła się  prezentacja  teatralno- recytatorska innych utworów tego znanego poety: „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Na wyspach Bergamutach”, „Żaba”, „Żuk”, „Chrząszcz”. Na koniec przeprowadzono błyskawiczny quiz dotyczący twórczości Brzechwy.  Jak zawsze było słodko, miło i kolorowo.
 

Spotkanie dziewiąte
 
Przedostatnie spotkanie czytelnicze dotyczyło zdrowego odżywania i odbyło się 24.05.2016 r.Tym razem uczennice należące do Koła Miłośników Książki przygotowały teatrzyk na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Jest to kolejny po Julianie Tuwimie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej.Dzieci były bardzo zainteresowane, z uwagą słuchały wiersza i oglądały „scenę”, na której pojawiła się cała „plejada” kłócących się warzyw. Następnie pierwszoklasiści odpowiadali na pytania do treści wiersza. Potem przyszedł czas na krótką pogadankę. Dzieci dowiedziały się, które warzywa można jeść surowe, które trzeba ugotować, a z których można zrobić przetwory. Rozmawiano również o tym, co jest najważniejsze w zdrowym żywieniu, o myciu warzyw i owoców przed jedzeniem, a także  o witaminach i ich znaczeniu dla organizmu. Oczywiście nie mogło zabraknąć zagadek oraz kolorowanek.
 

Spotkanie ósme

W trakcie kolejnego spotkania z pierwszoklasistami (29 kwietnia) Maria Młodzińska, uczennica należąca do Koła Miłośników Książki, przeczytała legendę pt. „Wars i Sawa”. Dzieci z wielką uwagą wsłuchiwały się w opowiadanie, po którym nastała lawina pytań o dawne i tak tajemnicze czasy. Marysia, przebrana za syrenę, zainicjowała pogadankę na temat dawnych stolic Polski. Maluchy poznały również zabytki naszej obecnej stolicy- Warszawy. Następnie z dużym zaangażowaniem oraz uwagą pierwszoklasiści przystąpili do pracy:  kolorowali postać Sawy, wyszukiwali samogłoski i spółgłoski, z rozsypanki literowej układali nazwę- Warszawa. Głośne czytanie dzieciom wnosi wiele wartości, a przede wszystkim rozwija ich wyobraźnię, kształtuje język oraz wprowadza dzieci w świat baśni, legend i niezapomnianych przygód. Dlatego już od najmłodszych lat warto czytać maluchom. Gdy wyrobimy u nich nawyk czytania, to później z radością samodzielnie będą sięgały po książki, a takie spotkania czytelnicze właśnie temu służą. Po tych zajęciach pierwszoklasiści na pewno zapamiętają, skąd wzięła się nazwa naszej stolicy.
 
Spotkanie siódme
 
  31 marca odbyło się już siódme spotkanie w ramach akcji „PoczytajMy”, które miało charakter „piracki”. Załoga korsarzy zaprosiła pierwszoklasistów na wielki rejs statkiem do krainy Książkolandii w poszukiwaniu skarbu. Rejs upłynął w bardzo przyjaznej atmosferze, w rytmie piosenek: „Z piratami w świat”, „Jestem piratem”. Pojawiła się też Panna Wodna w towarzystwie Neptuna- władcy mórz, która zadawła pierwszoklasistom pytania i zagadki  dotyczące postaci ze znanych baśni. Pod koniec wyprawy piraci odnaleźli skarb i przekazali go małym czytelnikom. Były to książki, a w nich „zaklęta wiedza”. W czasie tej niezwykłej wyprawy dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Piraci” oraz fragmentów lektury „Kacper i piraci” autorstwa Agaty Hryniewicz. To była wspaniała przygoda z czytaniem.
 

Spotkanie szóste
 
  Kolejne spotkania czytelnicze w ramach ogólnopolskiego programu „PoczytajMy” w klasach pierwszych odbyły się 29.02.2016 r. Na początku pierwszoklasiści układali puzzle przedstawiające ilustrację do baśni pt. „Jaś i Małgosia”, która okazała się  motywem przewodnim „lutowych” spotkań. Następnie pojawił się nieoczekiwany gość. Była to Baba Jaga, która opowiedziała dzieciom swoją historię spotkania z Jasiem i Małgosią. Potem pierwszoklasiści wykonywali przeróżne zadania, które wyznaczyła im Baba Jaga: zgaduj- zgadula, baśniowe sylaby, worek z rekwizytami baśniowymi, dzielenie pierników. Maluchy świetnie poradziły sobie z zadaniami i tym samym zdobyły klucz do chatki czarownicy, dzięki któremu mogły uwolnić Jasia i Małgosię. Na koniec młodzi słuchacze trafnie odpowiadali na pytania do poznanej lektury. Było wesoło, ciekawie i bajecznie.
 

Spotkanie piąte
 
  W styczniu odbyło się  kolejne spotkanie czytelnicze z wykorzystaniem e- booków, w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,PoczytajMy" kształtującego nawyk czytania i promującego czytelnictwo wśród uczniów młodszych w kl. I- III. Skorzystano ponownie z bogatej oferty uproszczonych lektur dla najmłodszych wyd. Oxford University Press. Treść przeczytanej książki nawiązywała ściśle do realizowanych treści na  j. angielskim, pozwoliła na ich rozszerzenie, wzbogacenie słownictwa. Książki bowiem,  pomimo ogromnej konkurencji,  nadal są niezastąpionym środkiem przekazu informacji o świecie oraz wiedzy leksykalnej i gramatycznej języka obcego, pobudzają wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość. Wzrasta motywacja uczniów do nauki języka angielskiego.
 
 
Spotkanie czwarte
 
  Grudniowe spotkania „czytankowe”  (18.12.2015 r.) miały charakter świąteczny. Tym razem pierwszoklasistów odwiedził elf, który przeczytał im opowiadanie pt. „Elf Bazyli i święta Bożego Narodzenia”. Niezwykły gość przygotował  również zagadki dotyczące treści bajki, na które dzieci bardzo szybko odpowiadały, ponieważ znajomość lektury okazała się dla nich łatwym wyzwaniem. Następnie najmłodsi słuchacze opowiadali o swoich przeżyciach związanych ze świętami. Dowiedzieli się także dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty i jakie imiona noszą renifery Świętego Mikołaja. Potem pierwszoklasiści pokolorowali  świąteczne obrazki. W ten sposób powstały prezenty dla elfa. Na koniec spotkania zadowolone dzieciaki pozowały do wspólnego zdjęcia.
 
   
 
Spotkanie trzecie
 
  Listopad to kolejny miesiąc, w którym  miały miejsce spotkania w ramach ogólnopolskiej akcji „PoczytajMy”. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia pierwszoklasistów odwiedził Kubuś Puchatek, który przeczytał im opowiadanie pt. „Nie ma jak miód!”. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały czytanki, a następnie odbył się błyskawiczny quiz dotyczący przeczytanego tekstu. Pierwszaki przypomniały sobie również postacie znanych misiów- bohaterów książek, filmów i bajek. Nie obyło się bez zagadek o bohaterach pluszowego święta i małego co nieco. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela pluszowego Misia”, które mogły same pokolorować. Listopadowe spotkania były nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale również służył promocji czytelnictwa.  
Spotkanie drugie
 
  19 i 26 października odbyły się kolejne spotkania z najmłodszymi uczniami naszej społeczności. Uczennice należące do Koła Miłośników Książki postanowiły przybliżyć dzieciom twórczość Juliana Tuwima. Przygotowały inscenizację pt. „Wiersze, które lubimy”, przenosząc widzów do krainy dziecięcych radości i smutków. Na scenie znalazła się Zosia Samosia. Spóźniony słowik w końcu doszedł na romantyczną kolację, zaś Grześ Kłamczuch, jak zwykle łgał jak z nut. Pierwszoklasiści z zapartym tchem oglądali i słuchali starszych koleżanek. Potem przyszedł czas na pytania związane z treścią przedstawienia, które sprawdzały, co dzieci zapamiętały. Poprawne odpowiedzi były nagradzane słodką niespodzianką. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali kolorowanki nawiązujące do prezentowanych wierszy, które dzieci pomalowały w towarzystwie wolontariuszek. Pierwszoklasiści bawili się wspaniale!
 
  
Spotkanie pierwsze

  We  współczesnym świecie do najważniejszych umiejętności należy posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informacyjno - komunikacyjnymi. Aby sprostać potrzebom współczesnego ucznia i wyzwaniom stawianym nowoczesnej szkole podczas pierwszego spotkania czytelniczego w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,PoczytajMy''  kształtującego nawyk czytania i promującego czytelnictwo wśród uczniów młodszych w kl. I- III wykorzystano e- booki . Skorzystano z bogatej oferty uproszczonych lektur dla najmłodszych wyd. Oxford University Press i wspólnie przeczytano w języku angielskim książki pt. „My Dad”, „Ducks”, „The King and His Wish”, a w oparciu o materiały towarzyszące publikacjom (interaktywne ćwiczenia, gry sprawdzające znajomość przeczytanej lektury) zorganizowano ciekawe zajęcia. Mamy nadzieję, że oprócz czytania tradycyjnego nastąpi wzrost zainteresowania czytelnictwem on - line.
 
  
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Znajdź nas na Facebooku
Powered by Kopage
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem
Powered by Kopage