Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym „ Szkoła wierna dziedzictwu”. Celem uczestnictwa jest uzyskanie Certyfikatu  przyznawanego   przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty . Certyfikat przyznawany jest na okres 3 lat. Celem projektu  jest rozszerzenie , przybliżenie i pogłębienie wiedzy o własnym regionie, jego historii, środowisku naturalnym, kulturowym i społecznym  oraz kształcenie postawy lokalnego patriotyzmu.

Projekt  edukacyjny opiera się na następujących celach :

1.      Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, środowiska lokalnego,
społeczności szkolnej, regionu, kraju.
2.      Rozbudzanie zainteresowania najbliższą okolicą, jej przeszłością
i teraźniejszością.
3.      Rozwijanie zainteresowania zwyczajami, obyczajami, dziedzictwem
kultury, przyrodą.
4.      Nabywanie umiejętności właściwych zachowań w stosunku do ludzi
i przyrody.
5.      Kształtowanie umiejętności działania w różnych sytuacjach.
6.      Poznanie kompetencji organów  administracji państwowej i samorządowej oraz   innych instytucji znajdujących się w Elblągu.

W ramach realizacji projektu uczniowie naszej szkoły  pod kierunkiem nauczycieli podejmą różnorodne działania  m.in.
Wyjścia do muzeum, teatru, galerii, biblioteki itp.
Rajdy oraz wycieczki  po Elblągu i okolicach
Uroczystości patriotyczne :
a)      montaż poetycko- muzyczny z okazji Święta Niepodległości
b)      Akademię z okazji Święta Konstytucji
Uroczystości:
a) Dzień  Patrona
b)  historia piosenką pisana- prezentacja polskich  świąt narodowych
c) Warsztaty kulinarne -promocja   polskiego  dziedzictwa  kulinarnego -  np. Święto Ziemniaka
d) Memoriał Piotra Szustka
e) Akcja Dzień  Samorządności w szkole
f) Zatorska  Majówka
g) Drzwi Otwarte - dla dzieci i rodziców 6-latków
Upamiętnienie Lokalnych  miejsc pamięci Narodu Polskiego-  poprzez zorganizowanie zajęć terenowych  polegających na – odwiedzeniu w/w  miejsc pamięci  ,  złożeniu kwiatów , zapoznaniu dzieci z historią związaną z danym miejscem
Zorganizowaniu wywiadu i   spotkania z panem H. Guzowskim  - naocznym świadkiem historii  oraz emerytowanym  przedstawicielem związku zawodowego „ Solidarność”-
Zorganizowaniu    wystawy  dla uczniów i rodziców pod nazwą „Grudzień 1970” -poświęconej   wydarzeniom  grudniowym 1970
Opracowaniu przewodnika  „ Magiczne miejsca w Elblągu i okolicach” – Gdzie  się bawić?
zorganizowaniu konkursów  przedmiotowych, plastycznych, poetyckich
zorganizowaniu wycieczek o tematyce historycznej i  patriotycznej
Zapoznaniu z legendarnymi  dziejami  miasta Elbląga   - poprzez organizację wycieczek, inscenizacji, zajęć terenowych, warsztatów  muzealnych
zorganizowaniu spotkań okolicznościowych z członkami rodziny- np.  obchody Dnia Babci/ Dnia Dziadka , Dnia Matki

Projekt zakłada częściowe odejście od systemu  klasowo-lekcyjnego , a promuje wycieczki, warsztaty muzealne, wystawy, konkursy, apele,  badania, ankiety, zbieractwo, spotkania z ciekawymi ludźmi. Projekt nie określa liczby godzin , lecz ukazuje następujące zagadnienia:
v  Elbląg- przeszłość legendarna i historyczna.
v  Nasze miasto w Polsce: ogólna charakterystyka geograficzna i kulturowa regionu, symbole regionalne.
v  Lokalne miejsca pamięci narodowej.
v  Sylwetki ludzi , którzy rozsławili nasze miasto i region.
v  Nasza duma-atrakcje turystyczne regionu.
v  Samorząd terytorialny.