Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15.000 zł na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (w tym 3.000 zł wkładu własnego zapewnionego przez organ prowadzący szkołę).
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został uchwalony na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jest kontynuacją programu z lat 2016–2020, a jego budżet to ponad miliard złotych.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Otrzymane przez naszą placówkę środki finansowe w ramach Priorytetu 3. będą przeznaczone na zakup nowości wydawniczych i uzupełnienie pozycji lekturowych, które wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki. Wyposażymy również pomieszczenia biblioteczne w nowe regały. Dla podniesienia atrakcyjności prowadzonych zajęć zostanie zakupiony tablet.
W trakcie realizacji NPRC 2.0 planujemy podjęcie następujących działań:
1. Organizowanie na terenie szkoły konkursów, akcji i wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, rodziców oraz nauczycieli, np. Szkolny Maraton Czytelniczy, „Czytanie na śniadanie”, „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich”, konkurs recytatorski „W świecie poezji”, konkurs pięknego czytania „W magicznym świecie książki”.
2. Przygotowanie tematycznych wystaw książek.
3. Pedagogizacja rodziców nt. „Wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży”.
4. Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi, np. z W-MBP w Elblągu.
5. Realizacja w każdej klasie projektu edukacyjnego z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
6. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.
7. Prezentowanie podejmowanych działań na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym Facebooku.Drodzy Rodzice!
Zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telefonów, telewizji i komputerów.
Życząc wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu zapraszamy do obejrzenia prezentacji pt. „Czytanie kontra skrolowanie”!